فونت جدید گوگل Noto

گوگل فونت اپن سورس جدیدی را به نام فونت Noto منتشر کرد که از 800 زبان و 110 سیستم نوشتاری پشتیبانی می کند.

کلمه ی Noto مخفف No more Tofu است. زمانی که رایانه یا هر نوع دیوایس از یک زبان پشتیبانی نمی کند کلمات به صورت مربع های تو خالی سفید رنگی نشان داده می شوند که شبیه پنیر توفو هستند به همین خاطر به آنها توفو گفته می شود.

 

noto font

گوگل قصد دارد با ارائه ی فونت Noto فضای اینترنت را خالی از این توفوهای آزار دهنده کند.

Bob Jung مدیر بین المللی سازی گوگل در این زمینه می گوید:

یکی از هدف های این پروژه پشتیبانی از همه ی زبان ها و کاراکترها بود به گونه ای که هیچ مربع خالی برای هیچ کاربری نمایش داده نشود.

 

این پروژه ی بزرگ توسط گوگل و با همکاری کمپانی تایپ Monotype در طول پنج سال انجام گرفت. یک فونت واحد ، هشت وزن مختلف خواهد داشت و 800 زبان پشتیبانی شده توسط یونیکد را پوشش خواهد داد.

فونت Noto گوگل شامل 110000 کاراکتر و 110 سیستم نوشتاری می شود. گوگل برای هماهنگی بیشتر فونت Noto را همچون اموجی های جدید به عنوان کاراکترهای جدید به یونیکد اضافه کرد.

 

این فونت ها به صورت رایگان و به صورت اپن سورس برای همگان در دسترس خواهد بود و برای طراحان وبسایت فونت مناسب و فوق اقعاده استانداردی می باشد.

به گفته ی Bob Jung فونت Noto برای از بین بردن مربع های خالی توفو از کروم و سایر محصولات اندرویدی طراحی و به کمک فونت Noto تمام متن ها، اموجی ها و علائم موسیقی در این دیوایس ها نشان داده خواهند شد.

 

فونت Noto

 

به گفته ی گوگل این فونت همچون یک لباس گرم و شیک است که فصل بعد هم از مد نخواهد افتاد چرا که هدف آن حصول اطمینان از خوانا بودن همه ی زبان های در عین حفظ شخصیت منحصر به فرد هر اسکریپت است.

فونت Noto امکان دسترسی به زبان های کمتر استفاده شده را خواهد داد و هم راهی برای محافظت از زبان نوشتاری محسوب می شود.

مثلا فونت Noto Sans Canadian Aboriginal از زبان نوشتاری پشتیبانی می کند که فقط هشت قبیله ی محلی از آن استفاده می کنند و 250000 نفر به آن صحبت می کنند.

فونت Noto :

از طریق این لینک می توانید به این فونت ها دسترسی پیدا نمایید.