نگاهی به تاریخچه اوبونتو به مناسب ۱۲ سالگی این سیستم عامل

[ad_1]

در ۲۰ اکتبر سال ۲۰۰۴، مارک شاتل‌ورث نسخه ۴.۱ اوبونتو را به‌صورت عمومی عرضه کرد. ایده‌ای که پشت این سیستم‌عامل قرار داشت این بود که بتوان توزیعی عامه‌پسند و با ظاهری جذاب عرضه کرد که هرکسی بتواند از آن استفاده کند.

در ادامه به طور خلاصه تاریخچه‌ای از این سیستم‌عامل را توضیح شرح خواهیم داد.

دبیان

هر تاریخچه‌ای از لینوکس معمولاً با دبیان آغاز می‌شود. یکی از اولین توزیع‌های مهم لینوکس و مبنای بسیاری از توزیع‌های دیگر. دبیان در سال ۱۹۹۳ عرضه شد و هنوز یکی از قوی‌ترین و مهم‌ترین توزیع‌های لینوکس محسوب می‌شود.

ubuntu/

مارک شاتل‌ورث

تا سال ۲۰۰۴، حتی دبیان هم در دنیای کامپیوترها آن‌چنان همه‌گیر نشده بود. به همین دلیل مارک شاتل‌ورث، کارآفرین اهل آفریقای جنوبی که از طریق فروش شرکتش درزمینه‌ی امنیت شبکه به ثروت انبوهی رسیده بود، تصمیم گرفت توزیعی از لینوکس ارائه دهد که به‌راحتی توسط افراد عادی هم نصب و مورداستفاده قرار گیرد.

ubuntu/

The Warthogs

اوبونتو در زبان محلی آفریقای جنوبی به معنای غمخواری و انسانیت است. اولین گروهی که از توسعه‌دهندگان این توزیع نام خود را The Warthogs گذاشتند. این نام حیوانی از تیره گرازان است و در فارسی به اسم «زگیل‌داران» شناخته می‌شوند و محل اصلی زندگی آن‌ها در مناطق آفریقای مرکزی است. این توسعه‌دهندگان با حقوقی که از شاتل‌ورث دریافت می‌کردند، بعد از تلاشی ۶ ماهه توانستند اولین نسخه از این سیستم‌عامل را عرضه کنند.

ubuntu/

کنونیکال

کنونیکال نام کمپانی‌ای است که شاتل‌ورث آن را در مارس ۲۰۰۴ برای مدیریت اوبونتو تأسیس کرد. این روزها این شرکت حدود ۷۰۰ کارمند دارد و با درآمد سالانه حدود شصت و پنج میلیون دلار به مسیر توسعه اوبونتو جهت و آن را به سمت کلاود حرکت می‌دهد.

ubuntu/

پشتیبانی بلندمدت

نسخه‌های همراه با پشتیبانی بلندمدت برای جذب انواع کاربران بسیار حیاتی هستند. این نسخه‌ها از اوبونتو ۶.۰۶ در سال ۲۰۰۶ شروع شد. شرکت کنونیکال هر شش ماه، یک نسخه با پشتیبانی نه ماهه و هر دو سال یک‌بار (در ماه چهارم سال‌های زوج میلادی)، نسخه‌ای با پشتیبانی بلندمدت پنج ساله عرضه می‌کند.

ubuntu/

یونیتی

اوبونتو از رابط‌های گرافیکی مختلفی در طی سال‌ها استفاده می‌کند و حق انتخاب‌های مختلفی از طریق مشتقات مختلف اوبونتو به نام‌های لوبونتو، زوبونتو، کوبونتو و الی‌آخر ارائه می‌دهد؛ اما در سال ۲۰۱۰ و با عرضه‌ی محیط گرافیکی یونیتی با نظرات ضدونقیضی از کاربرانی مواجه شد که محیط گرافیکی قبلی به نام گنوم ۲ را بیشتر می‌پسندیدند.

ubuntu/

حریم خصوصی

کنونیکال رابطه چندان خوبی با جوامع متن‌باز در سال‌های گذشته نداشته است. به‌خصوص بعد از اتفاقی که در سال ۲۰۱۲ افتاد. در این سال و بعد از عرضه نسخه جدید اوبونتو گزینه‌ای به نام «لنز برای خرید» قرار داشت که باعث می‌شد جست‌وجوها به سمت سایت آمازون بروند و تبادلات مالی از طریق مسیر ناامن HTTP انجام شود.

ubuntu/

سیستم‌عامل موبایل

اوبونتو از طریق عرضه سیستم‌عامل اوبونتو تاچ در سال ۲۰۱۳ به دنیای موبایل و تبلت ها واردشده است. البته چندان به‌صورت گسترده در دسترس نیست و این کمپانی قصد داشت از طریق کمک‌های مردمی و با سرمایه‌گذاری جمعی موبایلی را به بازار عرضه کند که شکست خورد اما سیستم‌عامل موبایل اوبونتو همچنان تحت توسعه قرار دارد.

ubuntu/

سرور

البته اوبونتو فقط برای استفاده در دسکتاپ نیست. کنونیکال با ارائه نسخه سرور تلاش‌های زیادی در گسترش این سیستم درزمینه‌ی کلاود، هاستینگ وب و دیگر موارد کرده است.

ubuntu/

شما در زمینه لینوکس چه تجربیاتی دارید؟

[ad_2]

منبع