ایلان ماسک اعلام کرد توییتر را نمی خرد

ایلان ماسک، میلیاردر معروف، بر اساس پرونده ای که روز جمعه در کمیسیون بورس و اوراق بهادار منتشر شد، قرارداد خود را برای خرید شرکت رسانه اجتماعی توییتر لغو کرد.
مایک رینگلر، وکیل Skadden Arps در نامه ای به مدیر ارشد حقوقی توییتر گفت که «توییتر به تعهدات قراردادی خود عمل نکرده است.» در این نامه آمده است که این شرکت نزدیک به دو ماه است که اطلاعاتی درباره حساب های جعلی یا هرزنامه به ماسک ارائه نکرده است.
این خبر باعث شد سهام توییتر در معاملات بعد از ساعت 5 درصد سقوط کند. از زمانی که هیئت مدیره توییتر پیشنهاد ایلان ماسک را برای خرید این شرکت در ماه آوریل به قیمت 54.20 دلار برای هر سهم پذیرفت، ارزش سهام به شدت کاهش یافت. در روز اعلام، توییتر با قیمت 51.70 دلار به ازای هر سهم بسته شد. روز جمعه با قیمت 36.81 دلار بسته شد.
مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس به همان اندازه که تلاش‌های کارآفرینی‌اش به‌خاطر شخصیت آنلاین قطبی‌کننده‌اش معروف است. او در توییتر محبوب است، جایی که بیش از 100 میلیون دنبال کننده دارد، و مکرراً به سیاست زنگ می زند، علناً در مورد تجارت صحبت می کند و فرهنگ میم اینترنت را می پذیرد. برخی از توییت های او باعث شده است که او با مشکلات قانونی مواجه شود.
آیا ایلان ماسک می تواند به توییتر پشت کند؟
با توجه به تشکیل پرونده در 25 آوریل در SEC، این قرارداد از ماسک خواسته است که در صورت فسخ قرارداد، یک میلیارد دلار هزینه جداگانه به توییتر بپردازد.اما ایلان ماسک ممکن است نتواند به سادگی دور شود. ناظران حقوقی می گویند که توییتر ممکن است بتواند ایلان ماسک را مجبور به تکمیل قرارداد کند.
موضوع این است که، همانطور که وکلای ماسک استدلال کرده‌اند، آیا رواج ربات‌ها در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی برای عملکرد تجاری و مالی توییتر اساسی است.
جیمز پارک، استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا، گفت: سوال این است که آیا این اطلاعات مادی است یا خیر. باید کاملاً واضح باشد که در شرکتی مانند توییتر، حساب‌های اسپم جعلی بالقوه نیز وجود دارد.
او گفت: « ایلان ماسک می‌تواند این استدلال را مطرح کند، اما من فکر می‌کنم این استدلال ضعیفی است. برای من، این فقط بهانه‌ای برای خروج او از معامله است.»
آنات آلون بک، استاد قانون تجارت کیس وسترن رزرو، در ایمیلی به USA TODAY گفت: «توییتر همه انگیزه‌ها را برای اجرای قرارداد دارد».
آلون بک گفت: «اگر حداقل تلاش نکنند که ایلان ماسک را مجبور به بستن کار کنند، ادعاهای او درباره اظهارات نادرست بر گردنشان آویزان خواهد شد، مگر اینکه اظهارات او را رد کنند. این مبارزه تازه شروع شده است و تنها زمان نشان خواهد داد که هر طرف چقدر جریمه سنگینی را برای بستن این قرارداد خواهند پرداخت.»
جنیفر گریگیل، استاد دانشگاه سیراکیوز، خاطرنشان کرد که ایلان ماسک ممکن است هنوز به این معامله نرسیده باشد. چه کسی می گوید که او هنوز برای به دست آوردن توییتر تلاش نمی کند؟ ما هنوز در یک دوره بلاتکلیف هستیم و باید منتظر بمانیم و ببینیم همه این ها به کجا ختم می‌شود.»
واضح است که ایلان ماسک یک نبرد حقوقی در دستان خود خواهد داشت. پارک گفت که این پرونده باید بسیار سریع از طریق دادگاه سلطنتی، با محاکمه و تصمیم گیری در عرض چند هفته پیش برود.
واکنش کاربران توییتر به ایلان ماسک
واکنش ها در توییتر روز جمعه متفاوت بود.
برخی در مورد تغییر برنامه ایلان ماسک شوخی کردند.
سازمان غیر انتفاعی حمایت از مصرف کنندگان، Public Citizen گفت که فسخ قرارداد ایلان ماسک “در واقع همان چیزی است که یک پیروزی برای آزادی بیان به نظر می رسد.” ماسک در ماه آوریل در توییتر نوشت: «امیدوارم بدترین منتقدان من در توییتر باقی بمانند، زیرا آزادی بیان همین است.»
ریچارد سیگنورلی، وکیل دادگستری، گفت که امیدوار است ماسک برای خروج از این معامله “جریمه سنگینی” بپردازد. در توییت دیگری، سیگنورلی خود را سهامدار توییتر معرفی کرد و گفت که خوشحال است که ماسک تلاش می‌کند از این کار عقب نشینی کند.
چوی گارسیا، نماینده کنگره ایلینوی، جمعه در توییتی به این میلیاردر گفت: “اجازه نده در هنگام خروج از خانه با تو برخورد کنند.” گارسیا قبلا در توییتر مخالف قرارداد 44 میلیارد دلاری بود.
محافظه کاران در آوریل زمانی که ایلان ماسک پیشنهاد 44 میلیارد دلاری برای توییتر ارائه کرد و قول داد که «آزادی بیان» را در پلت فرم رسانه های اجتماعی بازگرداند، خوشحال شدند.
در یک پرونده نظارتی، ایلان ماسک گفت که قرارداد توییتر را به دلیل اختلاف نظر در مورد تعداد حساب‌های اسپم در این پلتفرم فسخ می‌کند.
برداشت تام فیتون
این فعال محافظه‌کار و رئیس سازمان دیده‌بان قضایی گفت که ایلان ماسک قرارداد توئیتر را کنار می‌گذارد زیرا این شرکت از افشای جزئیات «عملیات سانسور خود» خودداری می‌کند.
چارلی کرک، موسس و رئیس سازمان غیرانتفاعی محافظه کار Turning Point USA در توییتی نوشت: «شاید ایلان اصلاً قصد خرید توییتر را نداشته باشد. شاید او فقط می خواست آن را افشا کند.»
دونالد ترامپ جونیور اعلام کرد که خروج ایلان ماسک از توافق به این معنی است که توییتر در مورد اکانت های اسپم دروغ می گوید. بنابراین اساسا توییتر تعداد زیادی اکانت های اسپم دارد، خیلی بیشتر از آن چیزی که اجازه می دهند.
لاورن اسپایسر، نامزد کنگره حزب جمهوری‌خواه فلوریدا در توییتی نوشت: «ایلان ماسک ما را نجات نخواهد داد.»
تنها بازیگر نقش جیمز وودز در توییتی نوشت: “ماسک ما را شکست داد.” او بعداً این توییت را حذف کرد.
این با روشی که محافظه کاران در ابتدا ماسک را تشویق می کردند بسیار متفاوت بود.
مدیر عامل میلیاردر تسلا پس از پیشنهادی برای توییتر، میلیون‌ها فالوور را جذب کرد که بسیاری از آنها محافظه‌کارانی بودند که سال‌ها توییتر، فیس‌بوک و گوگل را به تعصب ضد محافظه‌کاران متهم می‌کردند.
رئیس جمهور سابق آمریکا در پلتفرم رسانه اجتماعی ترامپ، Truth Social، این پست را منتشر کرد: «معامله توییتر فسخ شده است، زنده باد «حقیقت».
ماسک چه زمانی با خرید توییتر موافقت کرد؟
قرارداد 44 میلیارد دلاری ایلان ماسک در اواخر آوریل پس از اینکه وی نزدیک به سه ماه را صرف خرید سهام توییتر برای افزایش سهام خود در شرکت کرد، تایید شد.
در آن زمان، ثروتمندترین فرد جهان گفت که می‌خواهد توئیتر را با بهبود آن با ویژگی‌های جدید، الگوریتم‌های جدید برای افزایش اعتماد، شکست دادن ربات‌های هرزنامه، و احراز هویت همه انسان‌ها، بهتر از همیشه بسازد.
چرا ایلان ماسک توییتر را نمی خرد؟
در یک کلام، ربات ها.
ایلان ماسک ادعا می کند که توییتر به شدت شیوع اکانت های هرزنامه و جعلی در این پلتفرم را کمتر نشان می دهد.
توییتر می گوید ربات ها فقط 5 درصد از کاربران فعال روزانه قابل کسب درآمد را تشکیل می دهند. در پرونده نظارتی روز جمعه، ایلان ماسک می‌گوید که به نظر می‌رسد توییتر این رقم را به‌طور چشمگیری کم‌رنگ می‌کند. ماسک قبلاً ادعا کرده بود که این تعداد 20٪ یا بیشتر است.