آموزش شبکه و روتر

شبکه های کامپیوتری در بسیاری از جنبه های زندگی روزمره ما، از خانه گرفته تا محل کار و فضاهای عمومی، نقش اساسی دارند. اگرچه شبکه‌های رایانه‌ای ممکن است موضوعی گسترده و گیج‌کننده به نظر برسد، اما می‌توانید با شروع از اصول اولیه و سپس ادامه یادگیری، یاد بگیرید که چگونه در این زمینه پیش بروید. اگر همیشه کنجکاو بوده اید که چگونه شروع کنید و امیدوار هستید که از شبکه های کامپیوتری اطلاعات کاملی کسب کنید، جای درستی را انتخاب کرده اید.

مفاهیم و اصطلاحات کلیدی

شبکه های کامپیوتری: شبکه کامپیوتری به اتصال دو یا چند کامپیوتر برای اشتراک گذاری فایل ها یا منابع دیگر اشاره دارد. کامپیوترها را می توان با سیم یا بی سیم (یعنی از طریق WiFi) متصل کرد. هنگامی که رایانه‌ها متصل می‌شوند، می‌توانند به روش‌های مفید بسیاری که برای زندگی روزمره ضروری هستند، ارتباط برقرار کنند؛ مانند ارسال ایمیل، چاپ اسناد، اشتراک‌گذاری صدا و تصویر، خرید آنلاین و حتی جستجو در اینترنت. انواع مختلفی از شبکه های کامپیوتری وجود دارد که اهداف مختلفی را دنبال می کنند و در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
شبکه‌های رایانه‌ای را می‌توان از سخت‌افزاری مانند کابل، فیبرهای نوری و روترها ساخت.
شبکه های کامپیوتری نیز می توانند از نرم افزاری مانند سیستم عامل ها تشکیل شوند.
شبکه‌های رایانه‌ای از پروتکل‌ها (مجموعه‌ای از قوانین درباره نحوه ارسال و دریافت داده‌ها) برای برقراری ارتباط پیروی می‌کنند.

‏LAN (شبکه محلی): یک LAN کامپیوترها را در فواصل کوتاهتر یا مناطق کوچکتر مانند یک مدرسه یا ساختمان اداری به هم متصل می کند. LAN معمولاً ارزان‌تر است زیرا از سخت‌افزار ارزان‌تری مانند کابل‌های اترنت ساخته شده است و همچنین امنیت و سرعت بالاتری را فراهم می‌کند. آنها معمولاً مالکیت خصوصی دارند.
‏WLAN نسخه بی سیم یک LAN است.
بسیاری از شبکه های کامپیوتری با محدوده جغرافیایی تعریف می شوند.

‏WAN (شبکه گسترده): یک WAN کامپیوترها را در فواصل وسیع تری مانند از ایالت به ایالت یا قاره ای به قاره دیگر متصل می کند. در واقع، اینترنت بزرگترین شبکه WAN است و میلیاردها کامپیوتر را در سراسر جهان به هم متصل می کند! مثال دیگری از استفاده از WAN زمانی است که یک دفتر اصلی با شعبه های سراسر کشور ارتباط برقرار می کند. شبکه WAN گران‌تر است، به اقدامات امنیتی بیشتری نیاز دارد و مالکیت جمعی دارد.
اکثر شبکه های WAN از شبکه های محلی متصل به هم ساخته شده اند.
شبکه های WAN اغلب در زمینه های تجاری یا شرکتی استفاده می شوند.

‏MAN (شبکه منطقه شهری): یک MAN کامپیوترها را در یک منطقه شهری مانند یک شهر به هم متصل می کند. آنها معمولا بزرگتر از شبکه های LAN اما کوچکتر از شبکه های WAN هستند. از آنجایی که آنها کوچکتر از شبکه های WAN هستند، معمولا سریعتر هستند. شهرها و دولت‌ها معمولاً امور مردم را از این طریق مدیریت می‌کنند؛ به عنوان مثال، برای نظارت بر ترافیک و رسیدگی به تصادفات.
‏MAN ها نیز از شبکه های محلی متصل به هم ساخته شده اند.

‏PAN (شبکه منطقه شخصی): یک PAN برای خدمت به یک فرد مانند خودتان استفاده می شود. برای مثال، اگر تلفن هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ شما همگی به یکدیگر متصل شده و داده‌ها را به اشتراک می‌گذارند، در این صورت یک PAN تشکیل می‌دهند. شبکه‌های PAN معمولاً از بلوتوث استفاده می‌کنند زیرا ارتباط راحت و کوتاه‌بردی را فراهم می‌کند.
‏PAN ها می توانند با سیم (به عنوان مثال از طریق USB) یا بی سیم (مانند بلوتوث) باشند.
‏WPAN نام یک نسخه بی سیم از یک PAN است.

آدرس IP (آدرس پروتکل اینترنت): آدرس IP یک شماره منحصر به فرد است که هر دستگاه متصل به شبکه دارای آن است. یک آدرس IP برای شناسایی شبکه میزبان و مکان آن دستگاه خاص در شبکه میزبان کار می کند، که به تسهیل ارتباط بین دستگاه ها کمک می کند تا اطلاعات به مکان صحیح برسد.
شما می توانید یک آدرس IP را مانند یک آدرس پستی در نظر بگیرید.

روتر: دستگاهی فیزیکی یا مجازی که اطلاعات را بین شبکه ها به صورت بسته های داده ارسال می کند. به هدایت ترافیک کمک می کند تا اطلاعات به بهترین شکل به مقصد برسد. روترها را باید از سوئیچ‌هایی که اطلاعات را بین گره‌ها در یک شبکه ارسال می‌کنند، متمایز کرد.
برای مثال، زمانی که می‌خواهید یک سند را چاپ کنید، روتر فعال می‌شود (مطمئن می‌شود که سند شما به چاپگر می‌رسد و نه بلندگوی شما).

معماری P2P (Per-to-Peer): در نتورک های کامپیوتری، معماری به معنای چارچوب فیزیکی و منطقی شبکه است. تحت نوع اول که P2P نامیده می شود، دو کامپیوتر متصل “همتا” هستند و دارای قدرت های برابر هستند. به همین دلیل، نیازی به سرور مرکزی نیست و هر دو کامپیوتر می توانند منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
شبکه های P2P معمولاً هزینه کمتری برای پیاده سازی دارند.

انواع یادگیری شبکه و روتر

ثبت نام در یک دوره آنلاین: اگر علاقه مند به یادگیری گسترده تر و عمیق تر در مورد بسیاری از مؤلفه های شبکه های رایانه ای هستید، دوره های آنلاین متعددی در دسترس هستند. این دوره‌ها فرصت‌هایی را برای شما فراهم می‌کنند تا پروژه‌های عملی را امتحان کنید و در مورد کار خود بازخورد دریافت کنید. شما می توانید برنامه ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه با اهداف یادگیری شما مطابقت دارد.

شرکت در کلاس های حضوری: اگر کلاس‌های حضوری مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری در دسترس شما هستند، می‌توانند گزینه عالی دیگری برای یادگیری بیشتر در زمینه شبکه‌های کامپیوتری باشند. می‌توانید به وب‌سایت مؤسسه محلی بروید که در آن می‌خواهید در کلاس‌های حضوری شرکت کنید و پیشنهادات دوره‌های آن‌ها را که اغلب به صورت آنلاین فهرست شده‌اند، جستجو کنید.

تماشای فیلم های آموزشی: ویدئوها می‌توانند روش بسیار مفیدی برای مشاهده بصری و یادگیری نحوه پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری باشند، و آموزش‌ها و مجموعه‌های ویدئویی بسیار عالی به صورت آنلاین، مانند یوتیوب، در دسترس هستند. این ویدیوها همچنین طیف گسترده ای از اطلاعات را از اصول اولیه تا مفاهیم پیشرفته تر پوشش می دهند.

مطالعه مطالب ضروری: جدای از دوره ها و ویدیوهای ساختاریافته، کتاب ها و وب سایت های زیادی نیز وجود دارند که اطلاعات دقیق و مفیدی در مورد نتورک های کامپیوتری ارائه می دهند. این موارد می توانند به عنوان نقطه پرش یا راهی برای تکمیل آموخته های شما از طریق روش های دیگر باشند.